Koronavirüs Pandemisi Sonrası Ekonomik Görünüm

Koronavirüs Anketi Kurumiçi Uygulama Örneği (Koronavirüs Yazıları – VII)

2020 yılı Mayıs Ayı’na girdiğimiz şu günlerde en büyük, belki de tek gündem maddemiz Koronavirüs. Koronavirüs ekonomisi ve işletmelere etkisi konusunda her birimizin farklı öngörüleri ve görünşleri var. İşletmelerdeki yöneticilerin de, değişen çevresel faktörler ve işletmelerinin gelecekleri için aralıksız olarak planlar yaptıklarını ve eldeki sınırlı veri ile geleceğe yönelik kararlar almaya çalıştığını biliyoruz. İşte tam bu noktada, üst kademede ve karar alıcı pozisyonunda olan yöneticilerin görüşlerinin yazılı olarak alınması, bunların bir arada toplanması, karşılaştırılması, değerlendirilmesi ve ortak akıl ile kriz yol haritası oluşturulması adına bir Koronavirüs Anketi yapılması fayda sağlayacaktır.

Özünde, TCMB tarafından yapılan beklenti anketlerine benzer bir yapının işletme içerisinde ve özel bir konu ile ilgili olarak uygulanmasından ibaret olan Koronavirüs Anketi için bir örnek alt kısımda paylaşılmıştır. İşletmeler kendi yapıları ve ihtiyaçları doğrultusunda güncelleyebileceklerdir.

 

S. NO. SORULAR
1 COVID-19 SALGINI SONRASI NORMALLEŞMEYE DÖNÜŞ SİZCE HANGİ TARİHTE BAŞLAYACAK?
2 COVID-19 SALGINI VE ETKİLERİ SİZCE NE ZAMAN TAMAMEN SONA ERECEK?
3 KURUM OLARAK, COVID-19 ÖNCESİ DÖNEME DÖNÜŞÜMÜZ İÇİN HANGİ TARİHİ ÖNGÖRMEKTESİNİZ?
4 COVID-19 SALGINI SONRASINDA, İŞ HAYATI ANLAMINDA NELERİN DAHA FARKLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
5 COVID-19 SALGINININ KURUMUMUZA VERDİĞİ / VERECEĞİ HASARLAR SİZCE NELERDİR?
6 YENİ DÖNEMDE İŞLETMEMİZ İÇİN EN BÜYÜK KISITIN (PROBLEMİN) NE OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
7 YENİ DÖNEMDE TÜKETİM ALIŞKANLIKLARINDA NE GİBİ DÖNÜŞÜMLER ÖNGÖRMEKTESİNİZ VE BUNLARA KARŞIN HANGİ UYGULAMALARI ÖNERİRSİNİZ?
 

8

OFİSTE ÇALIŞMANIN START ALMASI İLE BİRLİKTE BAŞLAYACAK OLAN NORMALLEŞME SÜRECİNE GEÇİŞTE VE TAM NORMALE DÖNÜŞ ÖNCESİNDEKİ BU SÜREÇTE YAPILMASI GEREKEN UYGULAMALAR, ALINMASI GEREKEN HİJYEN TEDBİRLERİ, HALKLA İLİŞKİLER ÇALIŞMALARI VS. SİZCE NELER OLMALIDIR?
9 COVID-19 SONRASI DÖNEMDE, YAŞANMASI KAÇINILMAZ MADDİ ZORLUKLAR İÇİN HANGİ TASARRUF TEDBİRLERİNİ DÜŞÜNÜRSÜNÜZ?
10 SİZCE KURUMUMUZUN TAMAMINI KAPSAYAN BİR NORM KADRO NE ŞEKİLDE TEŞKİL ETMELİDİR?
11 YENİ DÖNEMDEKİ IK POLİTİKALARI VE UYGULAMALARI HAKKINDA ÖNGÖRÜLERİNİZ NELERDİR?
12 COVID-19 SONRASI DÖNEM İÇİN, MEVCUT OLACAK OLAN KONJONKTÜR ÇERÇEVESİNDE ATILMASI GEREKEN ADIMLAR, YAPILMASI GEREKEN YAPISAL REFORMLAR VE İŞ YAPIŞ BİÇİMLERİ SİZCE NELERDİR? (PARADİGMA DEĞİŞİKLİKLERİ BOYUTUNDA)
13 BU YIL COVID-19′ DAN EN OLUMSUZ ŞEKİLDE ETKİLENEN ÜRÜN(LER)/HİZMET(LER) ÇERÇEVESİNDE, BİR SONRAKİ YIL İÇİN NASIL BİR YOL HARİTASI ÇİZERSİNİZ?
14 COVID-19 KRİZİNİN FIRSATA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ İÇİN ATILMASI GEREKEN ADIMLAR SİZCE NELERDİR?

15

İÇERİSİNDE BULUNDUĞUMUZ DÖNEMDE VE 1 YILLIK VADEDE, GELİR GETİRME POTANSİYELİ OLAN HANGİ ÜRÜN VE HİZMETLERİN SUNULMASINI ÖNERİRSİNİZ? (MEVCUT FAALİYETLER İLE SINIRLI KALMAYINIZ)
16 SİZCE YENİ YATIRIMLAR, POTANSİYELİ OLAN HANGİ ALANLARA YAPILABİLİR?
17 DİĞER GRUP ŞİRKETLERİNİN (VARSA) HER BİRİNİN POZİSYONU İÇİN NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
18 COVID-19 SALGINI SONA ERMEDEN VEYA SONA ERDİKTEN SONRA, BENZER ŞİDDETTE BİR İKİNCİ/ÜÇÜNCÜ DALGANIN GELMESİ HALİNDE YAPILMASI GEREKEN SİZCE NEDİR? BU VE BENZERİ KRİZLER İÇİN NELER YAPILMALIDIR?
19 COVID-19 SONRASINDAKİ SOSYAL MEDYA STRATEJİMİZE İLİŞKİN ÖNERİLERİNİZ VAR MIDIR?
20  MAYIS AYI İÇERİSİNDE SAHİP OLUNACAK MÜSAİT ZAMANLARDA VE ONlINE EĞİTİM AVANTAJIYLA, PERSONEL EĞİTİMİ İLE İLGİLİ FIRSATLAR SİZCE NASIL DEĞERLENDİRİLEBİLİR?
21 MEVCUT ÇALIŞMALARIMIZ HARİCİNDE HANGİ ALANLARDA İŞİMİZİ İNTERNETE TAŞIYABİLECEĞİMİZ KONUSUNDA ÖNERİLERİNİZ VAR MIDIR?
22 BU VE SONRASINDAKİ SÜREÇTE PERSONELİN MADDİ VE MANEVİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYABİLMEK ADINA YAPILABİLECEK EKSTRA UYGULAMALARA İLİŞKİN ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?
23 KENDİ İŞLETMENİZE GÖRE UYARLAYABİLECEĞİNİZ DİĞER SORULAR…

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Social Media

Advertisement